Jaki był rok 2005 dla kwidzyńskich ratowników

Tradycją Polaków jest swoisty bilans zysków i strat przeprowadzany wraz z nadejściem końca roku. Takie podsumowania to zawsze ciekawa lekcja, która owocuje w przyszłości nieocenionymi korzyściami. Warto jest się chwalić rzeczami dobrymi oraz uczyć się na popełnionych wcześniej błędach.

Kwidzyński WOPR swą działalność w ubiegłym, 2005 roku, rozpoczął bardzo szybko. Już w okresie wiosennym (od marca do maja) Ryszard Bednarczyk, Prezes kwidzyńskiego oddziału, przeprowadził w Jantarze kurs młodszych ratowników wodnych. Szkolenie ukończyły 23 osoby, z czego połowa była członkami ochotniczych straży pożarnych. Kurs uwieńczono uroczystym otwarciem sezonu tego regionu. Podobna impreza, tyle że inaugurująca sezon ratownictwa w całym woj. pomorskim, odbyła się 14 maja w Słupsku. W połączeniu z główną galą przeprowadzono zawody ratownictwa wodnego dla wszystkich ratowników z naszego województwa.

W miesiącach letnich kwidzyński WOPR organizował intensywne kursy i szkolenia. I tak np.: od 04 czerwca odbywał się kurs ratowników młodszych dla 8 osób z powiatu kwidzyńskiego. W dniach od 16 czerwca do 07 lipca przeprowadzono kurs dla sterników motorowodnych dla 8 pracowników ratownictwa International Paper Kwidzyn, 3 strażaków Oddziału Powiatowego Straży Pożarnej i 3 ratowników kwidzyńskiego WOPR. Podczas wakacji we współpracy z ZHP Kwidzyn - hm. Andrzejem Pliszką, ZHP zorganizował obóz przysposobienia obronnego w Orkuszu, podczas którego odbył się kurs na stopień młodszego ratownika oraz ratownika WOPR, a także kurs żeglarski w Siemianach dla harcerzy i osób niepełnosprawnych z upośledzeniem słuchu.

Ratownicy kwidzyńskiego WOPR w sezonie 2005 byli zatrudnieni na kąpieliskach w Prabutach nad jeziorami Dzierzgoń i Sowice. Podobnie, jak we wcześniejszych latach, także i w ubiegłym roku WOPR wynajmował dla miasta sprzęt ratunkowy taki, jak łodzie wiosłowe czy koła ratunkowe. Zawsze współpraca z władzami miasta Prabut jest dla WOPR owocna. Dzięki tegorocznej pracy na plażach ratownicy zarobili około 1500 zł. Poza prabuckimi kąpieliskami kwidzyńscy ratownicy pracowali w Orkuszu, Siemianach, Mikołajkach Pomorskich, a także na kwidzyńskim basenie. Dodatkowo, duża grupa ratowników z kwidzyńskiego oddziału przebywała nad morzem, pracując na plażach w Krynicy Morskiej, Stegnie, Junoszynie, Mielnie i na Półwyspie Helskim.

Stałym punktem programu w działalności WOPR jest prowadzenie pogawędek na temat bezpiecznej kąpieli i nauka pływania. Takie uświadamianie dzieci o sile żywiołu, jakim jest woda, odbyły się w Liczu, Rakowcu, Korzeniewie, Nowym Dworze, a także szkołach miasta Kwidzyna.

Oprócz pracy zarobkowej ratownicy kwidzyńskiego WOPR-u brali udział w minionym sezonie w zabezpieczaniu takich imprez dla mieszkańców naszego powiatu, jak: Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnych KERYGMAT, akcja Bezpieczny Kwidzyn, Noc Świętojańska nad Liwą oraz Cud nad Wisłą w Korzeniewie, gdzie wykorzystano łódź motorową wypożyczoną przez Oddział Powiatowej Straży Pożarnej.

Nie obyło się także bez sukcesów. 10 września odbyły się I Mistrzostwa WOPR woj. pomorskiego w Ratownictwie Wodnym. Mimo że nasze miasto reprezentowało tylko dwóch zawodników, uzyskali oni całkiem przyzwoite wyniki w ogólnej klasyfikacji. Tomasz Ratyński walczył w konkurencji 200 m z przeszkodami, a Krzysztof Bednarczyk holował 50 m manekina i płynął 25 m pod wodą na czas.

Oddział kwidzyńskiego WOPR-u nie jest głuchy na nowości w swojej "branży". W dniach 26 - 28 sierpnia Ryszard Bednarczyk, Prezes Kwidzyńskiego WOPR, uczestniczył jako delegat woj. pomorskiego w Międzynarodowym Szkoleniu Ekspertów Kąpieli Nadmorskich, a między 07 a 09 października w Gołuniu był obecny na Centralnym Szkoleniu Sprzętowym, gdzie prowadzono pracę nad zmianą w programach szkolenia na stopnie ratownicze.

Nasze województwo poprzedni sezon zakończyło już 08 grudnia w gdańskim ratuszu. Na podsumowaniu sezonu ratownictwa wyróżniono najlepszych ratowników w województwie. Wśród docenionych z naszego terenu znalazł się Krzysztof Bednarczyk, który ukończył jako jeden z dwóch w tym roku i jako trzeci w całej historii kwidzyńskiego WOPR kurs starszego ratownika. Pan Krzysztof odniósł również sukcesy na I Mistrzostwach WOPR Woj. Pomorskiego w Ratownictwie Wodnym, a także obronił pracę dyplomową na temat dziejów WOPR w woj. pomorskim w latach 1999 - 2004.

- Grono przyjaciół WOPR z roku na rok się poszerza. Są wśród nas osoby reprezentujące różnego rodzaju sferę działalności, nie tylko władze samorządowe i powiatowe, ale też media, jak i sympatycy tematycznie nie związani z WOPR-em. Cieszę się, że jesteśmy doceniani za naszą trudną i wymagającą pracę - powiedział wiceprezes Żuławskiego WOPR Roman Chmielowski.